четвер, 23 квітня 2020 р.

Життєві правила, які допоможуть нам подолати кризу


Два тижні тому звичайний ритм життя українців змінився, в нашій країні запровадили серйозні карантинні заходи – власне, вперше за всю історію незалежності нашої держави.
На перший погляд, все наче б то нічого – бути постійно вдома , з сімєю. Зранку, замість того, щоб бігти на роботу – поволі заварити собі ароматну каву, насолодитись світанком, і в невимушеній атмосфері потихеньку налаштуватися на робочий лад. Та не все так просто, як здається , особливо коли батьки повинні вдома дистанційно працювати, діти – дистанційно навчатися. І так день у день. Врешті і кава набридне, і одні й ті ж люди, якими б близькими і дорогими вони не були – теж.
Як каже нинішня соціальна реклама , прості речі рятують життя,- а в нашому випадку прості речі, про які йдеться в цій статті,  врятують наше психічне здоровя
Отож, правило перше – фільтрувати інформацію. Підтримуйте спілкування з людми , які важливі для  вас, але «відрізайте» спілкування, яке негативно на вас впливає. Один середньостатистичний панікер заражає своєю панікою ще шістьох людей зі свого оточення. Це мінімум. А от вже середньостатистичний блогер може заразити своїми настроями близько 150 осіб.
При цьому цінуйте людей з хорошим почуттям гумору. Веселощі і сміх, жарти і меми , або навіть просто повідомлення зі смайликами знімають психологічну напругу, знижують рівень стресу і гальмують виділення гормону стресу – кортизолу, який пригнічує імунітет. Ось чому позитивний настрій дуже важливий. Тому – не дивіться новини в режимі нон-стоп (МОЗ звітує щодня о 10 годині, тому можна проглянути оновлену інформацію якраз після цього і відкласти телефон ) і обирайте достовірні джерела ( наприклад, офіційний сайт https://covid19.com.ua/ , або офіційна група  у Viber  Коронавірус_інфо https://invite.viber.com/?g2=AQAPSUc0cPeOJUs8mkgqYKiJ3B5GnagWd2O6q30RDVlbvfEaSQdZ%2FMb43hzugV1D )
Правило друге – не дайте собі розслабитися. Ми на карантині, а не у відпустці. Соціологи вже й так вирішили за нас , що ми впадемо в депресію і з карантину вийдемо недоглянутими, заляканими і жодним чином не покращивши свої знання. Давайте їх здивуємо? Скажемо «ні» ходінню в піжамі , незастеленим ліжкам, немитому/нечесаному волоссю. А ще можна переглядати вебінар з маскою на обличчі, на яку завжди не вистачало часу, або, переглядаючи відеоурок з донечкою, заплести їй нарешті ту зачіску, яку вона давно просила.
Правило третє – графік. Це важливий момент, батьки мають працювати, а коли діти знаходяться вдома це дуже важко. Тому родині потрібно зібратися всім разом і встановити правила. Визначитися скільки часу батьки працюють, а діти навчаються, граються, малюють чи читають самостійно. Потім скільки часу всі проводять разом. Бажано, розділити помешкання на окремі зони, щоб члени сім’ї не заважали одне одному. І ще – у графіку обов’язково повинен бути відведений час, який ви проведете наодинці з собою і своїми думками. Як то кажуть, у нашому віці навіть істерики потрібно планувати. А ще краще – спланувати їх так, щоб діти вас у кризовий момент не бачили.
Правило четверте – фізична активність. Якщо ви живете в приватному будинку, то тут взагалі все просто – ви можете гуляти , робити зарядку чи просто працювати у подвірї, за умови що триматиметесь на безпечній відстані від сусідів і дотримуватиметесь вимог гігієни. Мешканцям багатоквартирних будинків з фізичною активність буде складніше, але ,як казала Мері Поппінс – «Робота – не біда, якщо уяви не шкода». Наприклад, можна зайнятись йогою, дихальною гімнастикою, тощо.
Правило п’яте – світло в кімнаті. Природного світла має бути вдосталь, інакше знижується рівень серотоніну – і зєявляється емоційна лабільність і схильність до депресії. Тому піднімайте жалюзі, розсувайте штори і насолоджуйтеся весняними промінчиками.
І головне, батьки, памятайте – наскільки страшно не було б вам, дітям все одно страшніше , вони розуміють ще менше за нас. Поясніть дітям всю серйозність ситуації, але не нагнітайте страх і паніку, старайтеся не згадувати зайвий раз про погане.
Контролюйте те, на що ви можете вплинути – і це додасть вам спокою. Відпустіть те, на що ви вплинути не можете – і це додасть вам впевненості в собі.


Досвід країн, по який вже пройшлася епідемія, доводить, що чим відповідальніше ми поставимося до жорстких заходів карантину – тим менші будуть наслідки. Пам’ятайте, що така ситуація вперше не лише для вас, а й для всієї країни , і особливо для дітей. Маємо прийняти це як досвід — буде важко, іноді нестерпно але я впевнена, що пізніше ми скажемо собі, що ми неабиякі молодці.

Підготовано з любов'ю та найкращими побажаннями, соціальним педагогом Костопільського НВК Зарічною Альоною Юріївною

Немає коментарів:

Дописати коментар

Залиште, будь ласка, коментар. Мені цікава ваша думка!

16 листопада - Міжнародний день толерантності

  «Толерантність» — це термін, котрим позначають доброзичливе або принаймні стримане ставлення до індивідуальних та групових відмінностей....